Wróć

Czym właściwie jest psychoterapia?

Psychoterapia Rybnik

Psychoterapia Rybnik

To nie żaden anormatywny program dla szaleńców ani odwyk. Nie zostaniesz zamknięty/a w szklanej kapsule jak Love Quinn z serialu „You”. Żaden Joe Goldberg nie będzie Cię kontrolować i pastwić się nad Tobą. Wszystko odbywa się na jasno określonych warunkach. O czym właściwie mowa Psychoterapia Rybnik to Twoja szansa na lepsze jutro.

Psychoterapia to świadomie podejmowana przez obie strony praca. Polega ona na przeprowadzeniu przez specjalistę sesji spotkań opartych na rozmowie z pacjentem. Należy pamiętać, że ich liczba, a tym samym długość trwania terapii, zależy od wielu czynników i dla każdego jest określana indywidualnie. Podczas spotkań psychoterapeuta korzysta z różnych metod psychologicznych, by dotrzeć do głęboko zakorzenionych w podświadomości człowieka schematów. W dwóch słowach – psychoterapia to praca umysłu świadomego nad podświadomym.

Cele psychoterapii.

Oczywistym celem uczęszczania przez ludzi na terapię jest leczenie zaburzeń psychicznych. Istnieją również inne pozytywne aspekty takiego przedsięwzięcia. Jest to, można powiedzieć, inwestycja w przyszłość; w swoje zdrowie, dobre samopoczucie, samoświadomość i rozwój. To z kolei przekłada się na inne dziedziny życia, do jakich zaliczamy pracę oraz relacje towarzyskie. Podczas sesji, oprócz wiedzy teoretycznej, pacjenci nabywają praktyczne umiejętności miękkie. Poznają między innymi techniki prawidłowego oddychania, radzenia sobie ze stresem, stawiania granic (stanowczego mówienia „NIE”), logicznego myślenia, wnioskowania czy negocjacji. Psychoterapia ma przede wszystkim za zadanie pomóc w odnalezieniu sensu i radości życia. Pamiętaj: nie jesteś sam/a w walce z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Wybierając terapię otrzymasz kompleksową pomoc i staniesz się silną jednostką.

Psychoterapia Rybnik – Dla kogo?

W gabinecie psychoterapii Izabeli Traczyk, w terapii mogą brać udział dorośli i młodzież. W szczególności terapia jest jednak dedykowana osobom, które otrzymały już specjalistyczną diagnozę od psychologa/psychiatry i których stopień problemu jest wysoki. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Psychoterapeuta również dokonuje analizy i identyfikuje problemy pacjenta. Terapia polecana jest w zasadzie każdemu, kto odczuwa wewnętrzną potrzebę poprawy komfortu i jakości swojego życia.

Korzystanie z pomocy psychologicznej nie jest powodem do wstydu. To troska o siebie i własne zdrowie.

Rodzaje psychoterapii dostępne w Rybniku

No dobrze, wiemy już jaki jest cel terapii, ale którą wybrać? Wyróżniamy kilka rodzajów. Do powszechnie znanych należą: psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychoanalityczna i psychoterapia Gestalt. W moim gabinecie skupiamy się na tym ostatnim. Zwykle prowadzę sesje indywidualne psychoterapii, z uwzględnieniem wieku potencjalnych pacjentów.

Wybór terapii

W porządku, ale która z nich jest najlepsza? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Zawsze jest to wybór subiektywny. Psychoterapia indywidualna opiera się na rozmowie psychoterapeuty z pacjentem. Warto nad nią pomyśleć, gdy dostrzegamy u siebie konkretny problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Z kolei psychoterapia grupowa wskazana jest głównie dla osób, które borykają się z podobnymi lub tymi samymi problemami. Jest również pomocna w razie kłopotów w kontaktach międzyludzkich. Spotkania w większym gronie uświadamiają, jakie wzorce zachowań nami kierują i jak nasze problemy ujawniają się w kontaktach z innymi. W obu przypadkach możliwe jest rozplanowanie wizyt krótkoterminowo lub długoterminowo.

Skuteczność

Jaka jest skuteczność psychoterapii? To kolejne pytanie, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od samego pacjenta, jego zaangażowania i chęci do współpracy, rodzaju problemu, indywidualnie ustalonego celu i relacji między specjalistą a osobą poddającą się terapii. Należy pamiętać, że podczas spotkań nie otrzymasz gotowego przepisu na udane życie, a jedynie część składników niezbędnych do skomponowania czegoś nowego i wyjątkowego. Terapia wymaga niekiedy dużo czasu i pracy. Jest to jednak gra warta świeczki. Daje człowiekowi szanse na zagłębienie się w najskrytsze zakamarki własnego „ja”, odkrycie źródła swoich emocji, zachowań i problemów. Pozwala także wypracować nowy, lepszy system funkcjonowania, myślenia i reagowania na różne sytuacje.

Przeczytaj więcej artykułów na temat psychoterapii:

Z jakimi problemami warto udać się do psychoterapeuty?

Psychoterapia w nurcie Gestalt.

Umów wizytę