Psychoterapia Gestalt w Rybniku – Prowadząc sesje terapeutyczne w Rybniku, korzystam z metody Gestalt. Uznaje się ją obecnie za podstawę w przypadku leczenia depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń psychosomatycznych, fobii, stanów lękowych oraz trudności związanych z pracą zawodową.
Na czym polega terapia Gestalt?
W latach 40. XX wieku terapeuci, tacy jak Fritz Perls, jego żona Laura i Paul Goodman, zaczęli rozwijać metodykę Gestalt jako formę psychoterapii. Dużo czerpali ze szkoły psychoanalizy Freuda i filozofii Heideggera oraz Husserla.
Psychoterapia Gestalt skupia się na holistycznym podejściu do jednostki. Zwraca szczególną uwagę na jej teraźniejszość, wewnętrzne doświadczenia i interakcje z otoczeniem. Jest nazywana również psychologią postaci, której założenia opierają się na poglądzie mówiącym o tym, że różne części życia człowieka są ze sobą zintegrowane, w wyniku czego powstają figury i postacie.
Nurt ten podkreśla znaczenie tu i teraz. Terapia Gestalt to dialog egzystencjalny między psychoterapeutą a pacjentem, który ukierunkowany jest na samopoznanie. Koncentruje się na zrozumieniu tła i kontekstu zachowań, reakcji oraz wyrażaniu emocji. Zwraca też uwagę na nieświadome procesy i schematy ludzkich działań. Celem takiej terapii jest przede wszystkim uświadomienie pacjentowi istoty jego obecnych doświadczeń. W trakcie terapii specjalista może dać różne ćwiczenia do wykonania. Spotkania realizowane są w grupach lub indywidualnie.
Psychoterapia Gestalt w Rybniku – skuteczność terapii
Psychoterapia Gestalt koncentruje się na pracy z klientem w teraźniejszości, na zrozumieniu jego unikalnych doświadczeń i na budowaniu świadomości jego myśli, emocji i ciała. Jest to podejście, które może być skuteczne w wielu przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie istnieje potrzeba zrozumienia głębszych przyczyn i mechanizmów problemów natury psychologicznej. Efektywność tej terapii może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby pacjenta, doświadczenie terapeuty, jakość relacji terapeutycznej oraz rodzaj utrapień, które są przedmiotem terapii. Należy pamiętać, że wiele jej korzyści może być subiektywnych i trudnych do zmierzenia.
Filozofia terapii Gestalt
Terapeuci korzystają z różnych narzędzi, pomagającym pacjentom w budowaniu zdrowszych relacji, lepszym zrozumieniu siebie i bardziej satysfakcjonującym życiu. Podczas sesji skupiamy się na chwili obecnej, rozwijaniu samoświadomości, odpowiedzialności, autentyczności i emocjach.
Jednym z głównych założeń terapii Gestalt jest przede wszystkim holizm (gr. holos — całość). To koncepcja, stawiająca istotność całości ponad elementy składowe, które są ze sobą ściśle powiązane. Gestalt koncentruje się zatem na całej osobie, podkreślając, że myśli, emocje i zachowania łączą się razem w integralną jedność. Terapia to także okazja do zwiększania świadomości i odkrywania siebie, bez osądzania ze strony terapeuty.
Kładziony jest nacisk na odpowiedzialność osobistą, czyli wzięcie odpowiedzialności za swoje działania i wybory. Gestalt zakłada też pracę nad zdolnością pacjenta do nawiązywania autentycznego kontaktu ze sobą i innymi. Ponadto uznaje, że nierozwiązane doświadczenia z przeszłości mogą wpływać na obecne zachowanie i ma na celu uświadomienie ich. Zakłada się również twórcze eksperymentowanie z metodami terapeutycznymi. Podczas sesji wykorzystuje się różne techniki, takie jak odgrywanie ról czy ćwiczenie pustego krzesła. Służą one do odkrywania i rozwiązywania wewnętrznych konfliktów.
Czas trwania terapii Gestalt
Nie ma sztywno określonego czasu trwania psychoterapii Gestalt. Jej długość może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Dostosowywana jest zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta i celów, które chce osiągnąć. Psychoterapia może być krótkoterminowa i zająć tylko kilka sesji lub długoterminowa i trwać miesiącami czy latami. Do zakończenia terapii nigdy nie powinno dochodzić radykalnie, chyba że sytuacja uniemożliwia jej kontynuację. To proces, do którego pacjent jest stopniowo przygotowywany. O zakończeniu leczenia pacjent powinien zdecydować wspólnie z terapeutą. Zwykle dochodzi do tego po osiągnięciu określonych celów i utrwaleniu w zachowaniu pożądanych cech. Dla niektórych terapia to doskonałe narzędzie wsparcia i rozwoju na dłużej.