Wróć

Z jakimi problemami warto iść do psychoterapeuty?

Z jakimi problemami warto iść do psychoterapeuty?

Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że troska o zdrowie psychiczne jest tak samo istotna jak zdrowie fizyczne. Nadal jednak istnieje wiele stereotypów i tabu związanych z tym tematem, które utrudniają ludziom szukanie pomocy i zrozumienie swoich problemów. Z jakimi problemami do psychoterapeuty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Sygnały świadczące o problemie

Problemy natury psychologicznej rozwijają się powoli. Niekiedy pewne sytuacje i nasze zachowania mogą nas zaniepokoić, ale nie jesteśmy pewni, czy są one na tyle poważne, by wymagały konsultacji u specjalisty. Wtedy najczęściej są bagatelizowane, co daje im przestrzeń do dalszego rozwoju.

O kłopocie najczęściej możemy mówić, kiedy zachodzi w nas dużo nieuzasadnionych zmian, czujemy się obco we własnym ciele, a w głowie mamy chaos. Jednym z sygnałów świadczących o rozwijającym się problemie są wahania nastroju. Częste przechodzenie od stanu euforii do głębokiego smutku lub gwałtowne napady irytacji nigdy nie wróżą niczego dobrego. Należy również zwrócić uwagę na długotrwałą melancholię, nieuzasadnioną euforię lub wybuchy złości. Organizm komunikuje z się z nami jasno, gdy potrzebuje pomocy, wysyłając sygnały. Ignorowanie ich może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Z jakimi problemami do psychoterapeuty?

Stany depresyjne

Depresja nie jest jedynie przejściowym uczuciem smutku, przygnębienia i pustki, ale poważnym stanem zdrowia. Osoby chore tracą zainteresowanie tymi aktywnościami, które niegdyś sprawiały im przyjemność, a proste czynności stają się dla nich ogromnym wyzwaniem. Powszechne są problemy ze snem, chroniczne zmęczenie i brak energii. Ponadto osoba chora ma zwykle trudności z koncentracją, towarzyszy jej poczucie winy i niska samoocena. Depresja często prowadzi do izolacji społecznej, unikania kontaktów z innymi ludźmi i wycofywania się z relacji. Mogą pojawić się też myśli samobójcze.

Depresja to choroba śmiertelna, a terapia w tym przypadku jest niezbędna. Z jakimi innymi problemami warto iść do psychoterapeuty?

Zaburzenia lękowe i nerwicowe

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe doświadczają niepokoju i lęku, który jest nieproporcjonalnie silny w stosunku do sytuacji lub zagrożenia oraz trudny do kontrolowania. Objawy obejmują między innymi ataki paniki, obsesyjne myśli, nadmierne analizowanie otoczenia, kompulsje lub powtarzalne zachowania, zaburzenia snu oraz unikanie konkretnych sytuacji i miejsc. Wyróżniamy też fizyczne symptomaty, takie jak przyspieszone bicie serca, drżenie i nudności. To dość powszechne i niestety bagatelizowane schorzenia, które wymagają leczenia.

Przeciążenie stresem

Stres to reakcja organizmu na różne wyzwania, presję i obowiązki, które występują w życiu codziennym. Choć pewna ilość jest naturalna i może być motywująca, nadmierne przeciążenie nim prowadzi do problemów zdrowotnych. Do objawów fizycznych należą bóle głowy, napięcie mięśni, problemy ze snem, zmęczenie, bóle brzucha i nadciśnienie. Może temu towarzyszyć również uczucie niepokoju, drażliwość, przygnębienie, złość czy przesadna emocjonalność. Stres bywa przyczyną nadmiernego picia alkoholu, palenia papierosów i nadużywania bądź unikania jedzenia. Znacznie też utrudnia koncentrację, co negatywnie wpływa na wykonywanie codziennych obowiązkach. Istnieją różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie się z nim uporać, warto skonsultować się z terapeutą lub psychologiem.

Uzależnienia

Uzależnienia to problemy, które wymagają profesjonalnej pomocy i wsparcia. Mogą mieć różne formy, ale wszystkie mają wspólny rdzeń. Osoby uzależnione często tracą nad sobą kontrolę. Prowadzi to do negatywnych konsekwencji w życiu codziennym. Najczęściej mówi się o alkoholizmie, narkomanii oraz nadużyciach leków przeciwbólowych czy narkotyków z grupy opioidów.Istnieją teżuzależnienia behawioralne. Dotyczą one określonych zachowań, takich jak usidlenie przez hazard, komputer, zakupy, jedzenie, seks czy pracę.

Problemy osobowościowe

Zaburzenia osobowości to grupa poważnych zaburzeń psychicznych. Charakteryzują się one trwałymi wzorcami myślenia, emocji i zachowań, które odbiegają od norm społecznych i wpływają na zdolność osoby do dostosowania się do różnych sytuacji życiowych. Najbardziej znane to: borderline (BPD), zaburzenie osobowości narcystycznej (NPD), antyspołecznej (ASPD), unikającej (AVPD) i schizotypowe (STPD). Choć dostępnych jest wiele testów online, autodiagnoza nie jest zalecana. Jeśli czujemy, że problem może nas dotyczyć, należy bezzwłocznie umówić się na wizytę ze specjalistą.

Przeczytaj więcej artykułów na temat psychoterapii:

Czym właściwie jest psychoterapia?

Psychoterapia w nurcie Gestalt w Rybniku

Umów wizytę